Razumevanje i prihvatanje

22. oktobar, 2023.

Danas širom sveta obeležavamo Međunarodni dan podizanja svesti o mucanju. Ovaj dan ima poseban značaj jer nas podseća na važnost podrške prema onima koji se suočavaju sa mucanjem.

Međunarodni dan podizanja svesti o mucanju prvi put je uspostavljen 1998. godine, kada je Međunarodna Asocijacija za mucanje (ISA) zvanično proglasila 22. oktobar za ovaj poseban datum. Ovaj izbor je inspirisan rođendanom poznatog engleskog pisca i dramskog pisca, ser Džordža Bernarda Šoa, koji je i sam mucao. Šoova lična iskustva sa mucanjem postala su izvor inspiracije za mnoge osobe koje se suočavaju sa ovim izazovom, ali i za one koji aktivno rade na podizanju svesti i razumevanja ovog stanja.

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana svesti o mucanju je “Jedna veličina ne odgovara svima.” Ova fraza ističe da je mucanje kompleksno stanje koje se manifestuje na različite načine, uključujući fizičke, emocionalne i društvene aspekte. Svako ko muca, muca na svoj jedinstven način, što može varirati po težini, učestalosti i tipu mucanja i zbog toga je potrebna individualna podrška i pristup.

Nekoliko interesantih činjenica o mucanju

Udruženje logopeda Srbije ovom prilikom želi da nas uputi na nekoliko interesantih činjenica o mucanju:

• Oko 70 miliona ljudi na svetu muca;
  • Javlja se najčešće između 2. i 5. godine;
  • Mucanje je češće kod muške populacije u odnosu 4:1;
  • Incidencija pojave mucanja je oko 4% u opštoj populaciji;
  • Od tih 4% samo 1% nastavlja da muca u zrelom dobu;
  • Kada pevamo – ne mucamo!
  • Kada govorimo horski u glas sa još nekim – ne mucamo;
  • Vrlo retko mucamo kada se obraćamo životinjama;
  • Većina populacije koja muca je natprosečno inteligentna;
  • 70% mucanje je nasleđeno od predaka, prema istraživačkim studijama;
  • Mucanje se pojačava prilikom telefonskog razgovora, pred autoritetom, pred publikom, kada smo umorni, uzbuđeni i nervozni;
  • Mucanje se pojačava pod dejstvom kofeina i alkohola;

Obeležavanje ovog dana je prilika da se poveća svest o mucanju, da se smanji stigmatizacija i da se pruži podrška pojedincima koji mucaju. Strukovna i druga udruženja širom sveta organizuju edukativne i informativne manifestacije, radionice i konferencije u cilju edukacije i informisanja stručne i šire javnosti o mucanju.

Tekst priredile:

Nataša Labović, Dipl. defektolog-logoped, spec. socijalne rehabilitacije i autorka tehnike u rehabilitaciji mucanja “Modulacija intonacije govora”.

Dragana Soćanin, Dipl. defektolog-logoped

Udruženje logopeda Srbije

Izvor za deo teksta: Međunarodna Asocijacija za mucanje (ISA)