izvor: 24sedam.rs
IX Simpozijum Udruženja logopeda Srbije je ove godine okupio preko 250 učesnika iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.
U Beogradu tokom vikenda u hotelu “Palas”, održan je IX Simpozijum logopeda pod nazivom “Transdisciplinarnost u logopediji danas.” Ove godine, fokus organizatora je bio na isticanju značaja povezivanja znanja i veština profesionalaca iz različitih oblasti koje mogu da doprinesu unapređenju praktičnog rada u oblasti logopedije i da podstaknu nova istraživanja u oblasti razvoja govora i jezika i lečenja različitih patoloških stanja.
Otvarajući skup, predsednica Udruženja logopeda Srbije, Dragana Soćanin je istakla da transdisciplinarnost zahteva kontinuiranu povezanost i aktivnu saradnju logopeda s drugim profesionalcima kao što su pedijatri, psiholozi, psihijatri, defektolozi, fonijatri, stomatolozi, ortodonti, ORL specijalisti, neurolozi i drugi, ali i sa porodicom koja igra ključnu ulogu koterapeuta u procesu rehabilitacije.
Odlična saradnja i sa kolegama iz regiona
Govoreći o radu Udruženja logopeda Srbije od njegovog osnivanja do danas, Mr sci med. Budimirka Simić-Ružić je navela da je udruženje za dvadeset godina koliko postoji održalo više od 30 naučno-stručnih skupova, preko 60 edukacija i seminara, obogatilo stručnu literaturu sa 300 stručnih radova i uspostavilo saradnju sa preko 400 izlagača iz naše zemlje i inostranstva. Posebno smo posvetili pažnju saradnji sa kolegama u regionu iz Severne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije.
O saradnji sa lokalnom zajednicom govorila je jedan od osnivača master logoped, direktorka Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom “Novi Beograd” podsetivši na potpisani protokol o saradnji udruženja sa ovom ustanovom pre četiri godine, koji je inicirala tadašnja predsednica Nataša Labović.
– Protokol je rezultirao nizom zajedničkih aktivnosti koje su doprinele da udruženje i struka budu vidljiviji stručnoj i široj javnosti što nas je približilo Zakonodavcu i pružilo više mogućnosti za zajednički rad na donošenju Zakona o logopedskoj delatnosti – istakla je Milovanović Minić i naglasila odličnu saradnju opštine Novi Beograd i opštinskog Centra u organizovanju više besplatnih savetovanja za roditelje i profesionalce u oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite kao i besplatne preglede, tretmane i edukativne radionice za roditelje i decu koji su realizovani pod mentorstvom članice Upravnog odbora Udruženja logopeda Srbije, Olivere Vilimanovioć i doc. dr Bojane Drljan.
Simpozijum okupio više od 250 učesnika
IX Simpozijum logopeda je ove godine okupio preko 250 učesnika iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, među kojima su bili zaposleni u sistemima obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite kao i brojni studenti. Učešće je uzelo 26 predavača iz Srbije i regiona i ukupno 18 profesora sa više fakulteta.
Podršku održavanju simpozijuma kroz aktivno učešće profesora pružili su Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Medicinski fakultet u Beograd i Novom Sadu, Univerzitet u Ljubljani, kao i Univerzitet u Rijeci.
Simpozijumu se odazvao veliki broj stručnjaka među kojima su izlaganja imali istaknuti specijalisti otorinolaringologije, neurolozi, dečiji paihijatri, psiholozi sa instituta za mentalno zdravlje, lekari iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, predstavnici Vojno-medicinske akademije, kao i stručnjaci iz više predškolskih ustanova u Beogradu kao i predstavnici Hrvatskog logopedskog društva i Udruženja logopeda Slovenije.