SAOPŠTENJE POVODOM EVROPSKOG DANA LOGOPEDA – 6. MART
Udruženje logopeda Srbije pridružuje se obeležavanju Evropskog dana logopeda, koji se svake godine obeležava 6. marta s ciljem podizanja svesti o značaju logopedije i podrške osobama sa komunikacijskim teškoćama. Ovogodišnja tema, koju je odabrala Evropska asocijacija logopeda (ESLA) – “Obogatimo okruženje da bismo obogatili komunikaciju”, naglašava važnost stvaranja podsticajnog okruženja za unapređenje komunikacijskih veština svih generacija.
Komunikacija je osnov svakodnevnog funkcionisanja i kvalitetnih međuljudskih odnosa. Prilagođavanje i obogaćivanje okruženja – bilo kod kuće, u vrtićima, školama, na radnim mestima ili u zajednici – ključno je za podršku osobama sa različitim komunikacijskim izazovima. Bilo da je reč o prilagođenim materijalima, tehnološkim pomagalima, upotrebi vizuelnih i taktilnih podsticaja ili jednostavno strpljenju i razumevanju sagovornika, svaka promena doprinosi inkluzivnijem društvu u kojem svi imaju pravo na izražavanje i razumevanje.
Međutim, Udruženje logopeda Srbije, koje postoji već 21 godinu, ukazuje na ozbiljne izazove sa kojima se logopedska struka suočava u našoj zemlji. I dalje ne postoji Zakon o logopedskoj delatnosti, što otežava regulisanje prakse i rad logopeda, ali i usklađivanje sa evropskim standardima. Pored toga, broj logopeda u javnom sektoru je daleko ispod potrebnog, naročito u ključnim institucijama kao što su domovi zdravlja, predškolske ustanove i osnovne škole, gde su logopedi gotovo potpuno odsutni. Ovakva situacija negativno utiče na pravovremenu dijagnostiku i tretman, a samim tim i na razvoj dece i kvalitet života svih koji imaju komunikacijske poteškoće.
Logopedi su nezamenjivi stručnjaci u društvu – bave se prevencijom, dijagnostikom i tretmanom poremećaja govora, jezika, glasa i komunikacije kod dece i odraslih. Naša uloga je ključna ne samo u obrazovanju i zdravstvu, već i u inkluziji i unapređenju kvaliteta života velikog broja građana.
Udruženje logopeda Srbije apeluje na nadležne institucije da prepoznaju značaj logopedske struke, omoguće njeno adekvatno zakonsko regulisanje i povećaju broj zaposlenih logopeda u javnim ustanovama. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti okruženje u kojem svako dete i odrasla osoba imaju mogućnost za kvalitetnu komunikaciju i punu participaciju u društvu.
Pozivamo sve zainteresovane da doprinesu širenju svesti o važnosti komunikacije za celokupan razvoj pojedinca i društva.
Udruženje logopeda Srbije